K urnám jdeme 8. a 9. října

Prezident vyhlásil volby do sněmovny

Prezident republiky Miloš Zeman podle ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, a podle zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky podepsal v pondělí 28. prosince 2020 rozhodnutí o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny a stanovil dny jejich konání na pátek 8. října 2021 a sobotu 9. října 2021. Rozhodnutí musí ještě podepsat předseda vlády Andrej Babiš.

Poslední volby do Sněmovny se konaly 20. - 21. října 2017, takže říjnový termín nových voleb není nijak překvapivý. Faktem zůstává, že se prezidentovi nabízel i termín 15. - 16. října, který by stranám prodloužil poprázdninovou "horkou" fázi kampaně o jeden cenný týden. Takto budou mít strany pouze necelých šest týdnů, aby po tradiční prázdninové okurkové sezóně zmobilizovaly své voliče a dostaly je k volebním urnám.

Mnohem překvapivější zprávou než zvolený termín je však nečekaně brzké vypsání voleb. Volby jsou obvykle vyhlášovány nějakého půl roku před jejich konáním. Z tohoto pohledu přišlo vyhlášení o celé tři měsíce dříve, nicméně právní pořádek toto rozhodnutí prezidentovi umožňuje. Zatímco z pohledu občana se jedná o nepodstatnou záležitost, na politické strany má tato zpráva hluboký dopad. Ze zákona totiž začíná volební kampaň dnem vyhlášení voleb a končí dnem uveřejnění celkových výsledků. Na její financování mohou politické strany a hnutí použít až 90 milionů korun - a to bez ohledu na to, zda jde o samostatnou stranu či o koalici. Politické strany mají taktéž povinnost zřídit transparentní volební účty a začít rozlišovat co je a co není volební kampaň.