Videokonference ředitelů škol

On line výuka funguje, nemůže se ale stát pravidlem

Ilustrační foto Luidmila Kot Pixabay

Videokonferenční jednání se stala společně s rouškou jedním ze symbolů roku 2020. Ve středu se touto cestou setkali ředitelé všech školských zařízení zřizovaných Pardubickým krajem s hejtmanem Martinem Netolickým, krajským radním pro školství Josefem Kozlem a pracovníky Odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje. Cílem jednání bylo zhodnocení dosavadního průběhu školního roku, dopady na nejbližší období a výhled na rok 2021, který bude stejně jako ten letošní postižen koronavirovou pandemií.

„Ředitelům, pedagogům i dalším pracovníkům ve školství se sluší poděkovat, protože situace ve školství stejně jako v jiných oborech není jednoduchá. Měl jsem možnost na některých školách vidět, jak funguje online výuka, a jsem rád, že v drtivé většině se po jarním období zkoušení a zaučování daří tímto způsobem udržovat studenty ve vzdělávacím procesu, i když samozřejmě osobní kontakt nic nenahradí, na čemž se shodují i ředitelé škol,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Ten ředitele škol informoval o finanční situaci Pardubického kraje. „Díky prostředkům v rezervních fondech škol se podaří zmírnit dopady koronavirové pandemie a propadu v rozpočtu. Ovšem budeme nuceni vážit investice, kdy jednoznačně upřednostníme havarijní stavy a projekty, na které budeme moci čerpat prostředky z Evropských fondů. Investiční činnost se však nezastaví, pouze budeme každý projekt z hlediska jeho potřebnosti více vážit,“ řekl hejtman.

Podle radního pro oblast školství Josefa Kozla se školy v regionu se situací vypořádali velmi dobře i přes řadu komplikací. „Bohužel bych si v této nestandardní situaci představoval mnohem aktivnější a jednoznačnější přístup Ministerstva školství mládež a tělovýchovy. Je nutné, abychom měli všichni stejné informace, pokyny a metodiky, protože jinak se práce komplikuje ještě víc,“ řekl Josef Kozel a připojil se k poděkování pana hejtmana: „Velké DĚKUJI patří ředitelům škol za to, jak svou roli zvládají a jak se i stavěli k pomoci v době největší krize, jak oni, tak pedagogové a samotní žáci. Velký respekt patří jak těm, co byli zapojení do pracovní povinnosti, tak i těm, kteří pomáhali v rámci čiré dobrovolnosti. Pevně věřím, že nestandardních situací s rokem 2021 ubyde a život škol se vrátí k běžného režimu. I když jsou technologie pokročilé a lze jimi řešit dnes již téměř vše, tak komunikaci učitel-žák a žák-žák neumíme nahradit a ani bychom neměli chtít. Doufám, že ve druhém pololetí uvidíme žáky v lavicích více než za obrazovkou počítače,“ vyjádřil přání do příštího roku radní Josef Kozel.

Související

Sociální služby nejsou ohroženy

Konečná verze krajského rozpočtu bude schvalována až na jednání naplánovaném na 23. února 2021

V náhlé krizi pomůže pečujícím „lůžko okamžitého přijetí“

Oblastní charita Pardubice vytvořila lůžko okamžitého přijetí, určené k řešení vážné nepředpokládané situace

Střet zájmů u veřejných funkcionářů

Nejvyšší správní soud zastavil hon na starosty