Vilém z Pernštejna se potkává s J. Gočárem

Spolek Gočárův Semín pracuje na zpřístupnění historického areálu v Semíně

Panoramatický pohled na areál v Semíně Foto TZ Pk

Semín – Nedaleko od Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem by mělo vzniknout zajímavé turistické zázemí, které v této části kraje, zvláště pro návštěvníky nové památky UNESCO, výrazně chybí. Navíc má celé místo zajímavé historické kořeny a souvislosti.

Tvrz, zámeček a pivovar To místo má zvláštní atmosféru, silnou energii. Vedlejší vyvýšeninu, do které je areál zakomponovaný, tvoří písečné duny, takzvané Semínské přesypy, s unikátní florou a faunou. Minimálně od 14. století je tu doložená existence středověké tvrze. V roce 1497 koupil celou okolní oblast za 300 kop českých grošů Vilém z Pernštejna. Pokračoval tak v budování rozsáhlého panství s bohatou hospodářskou činností. Výstavbě do té doby nevídané soustavy chovných rybníků měla sloužit Velká strúha, nyní známá jako Opatovický kanál, kterou dal Vilém zbudovat mezi Opatovicemi a Semínem. Mimo jiné dodávala energii i mnoha mlýnům, pilám a hamrům. V Semíně vyrostl na místě bývalé tvrze renesanční zámeček, který sloužil jako ubytování pro úředníky a kanceláře správy západní části perštejnského panství. V okolí se zřejmě konaly i hony. V sousedních Kladrubech začal Jaroslav z Pernštejna i s chovem koní, ale kvůli finančním problémům prodal v roce 1560 celé panství císaři Ferdinandovi I.

V dalších letech vyrostlo zámecké sídlo přímo v Kladrubech nad Labem a ze semínského zámečku se stal vrchnostenský dvůr, ke kterému byl v roce 1691 přistavěn pivovar. Ten tu působil dlouhých 235 let, až do roku 1926. V něm se také v roce 1880 narodil Josef Gočár, syn místního sládka, a později jeden z našich nejznámějších moderních architektů.

Ruinu zachraňují pivovarníci „Oceňuji smělé plány investorů ze spolku Gočárův Semín. Nezalekli se ani naprosto zchátralého stavu většiny objektů a vyrovnávají se i se všemi požadavky památkářů a ochránců přírody. Pokud se vše podaří podle plánů, bude to v našem kraji skutečný klenot. Trochu to připomíná Tvrz Orlice, kde se spojuje renesanční historie s turistickým byznysem. V tomto případě tu ale bude mnohem větší muzejní a výstavní část,“ řekl Roman Línek.

Spolek tvoří investoři v pivovarnictví, proto není divu, že je jejich pozornost zaměřena především tímto směrem, ale velkou část půdních prostor chtějí věnovat i tvorbě slavného rodáka, Josefa Gočára. „Jednáme o tom, že Semín bude výchozím bodem pro připravovanou gočárovskou stezku směrem na Lázně Bohdaneč, Hradec Králové a Pardubice. Samotnou expozici pro nás připravuje architekt Zdeněk Lukeš, který je odborníkem na tuto problematiku a nedávno vydal spolu s dalšími spolupracovníky rozsáhlou monografii Josefa Gočára,“ konstatoval Leoš Kvapil.

Expozice předindustriální sladovny a pivovaru už příští rok Vypadá to, že právě v Semíně je v tomto areálu pravý ráj pro milovníky starých technologií, které ještě nebyly závislé na elektrické energii. Dochovalo se tu zřejmě nejstarší zařízení na dosoušení sladu, takzvaný hvozdový valach přibližně z poloviny 19. století. Podobný, který je v restauraci U Fleků, je pravděpodobně mladší. Také díky tomu byl pivovar v roce 2003 vyhlášen kulturní památkou. „Finišujeme práce na zpřístupnění této historické části pivovarnických technologií a chtěli bychom je otevřít veřejnosti už na začátku turistické sezóny v roce 2021,“ dodal Kvapil při prohlídce unikátních prostor.

Odkaz Viléma i Josefa Gočára nezmizí V plánech spolku je do budoucna také provoz minipivovaru, otevření restaurace s názvem Šenk U Viléma, ubytovací kapacity v různých kategoriích, pivní lázně a wellness centrum. Rekonstrukční práce by měly začít v příštím roce a s plným provozem počítají investoři do čtyř let.

Související

Videokonference ředitelů škol

On line výuka funguje, nemůže se ale stát pravidlem

Sociální služby nejsou ohroženy

Konečná verze krajského rozpočtu bude schvalována až na jednání naplánovaném na 23. února 2021

V náhlé krizi pomůže pečujícím „lůžko okamžitého přijetí“

Oblastní charita Pardubice vytvořila lůžko okamžitého přijetí, určené k řešení vážné nepředpokládané situace